Face Upward - Widget
Grudziądz

Grudziądz

Początki Grudziądza sięgają XI wieku, 200 lat później zostaje przejęty i ufortyfikowany przez Krzyżaków. Odzyskany przez Rzeczpospolitą w 1466 roku, został włączony do Prus Królewskich. Grudziądz jako twierdza przeżywa wszystkie nowożytne zawieruchy wojenne m.in. najazdy szwedzkie, wojny napoleońskie. W czasie rozbiorów Polski dostaje się pod panowanie Prusaków, którzy zamieniają miasto w nowoczesną twierdze, jedną z najsilniejszych w Europie. Po uzyskaniu niepodległości przez Polskę zostaje tu otwarte słynne Centrum Wyszkolenia Kawalerii, Centrum Wyszkolenia Żandarmerii oraz Lotnicza Szkoła Strzelania i Bombardowania. II wojna światowa dotyka Grudziądz bardzo boleśnie. Agresja nazistowskich Niemiec jest przyczyną terroru i okrucieństwa. W 1945 roku Grudziądz staje się polem walki miedzy Niemcami a Armią Czerwoną - co powoduje zniszczenie 60% jego zasobów i śmierć wielu tysięcy ludzi.
 
OŚRODEK \ WYCIECZKI \ GRUDZIĄDZ

Miejsca które warto zobaczyć:
  • Największą atrakcją Grudziądza są Spichlerze, stanowią one zwarty rząd z siedmioma kondygnacjami.
  • Kościół św. Franciszka Ksawerego. Jest to rokokowa świątynia wypełniona urzekającą różnorodnością z widocznymi elementami orientalnymi. Na ołtarzach widzimy sylwetki Murzynów, Hindusów i Indian. Natomiast, chór ozdobiony jest chińskimi ornamentami roślinnymi.
  • Szkoła jezuicka.
  • Góra zamkowa, z której szczytów możemy podziwiać ruiny zamku krzyżackiego.
  • Cytadela. W 1807 roku twierdza wytrzymała 11-miesięczne oblężenie wojsk Napoleona.
 
 
 
klamra
Aktualności
W myśl „człowiek aktywny to człowiek szczęśliwy" postanowiliśmy zorganizować piknik Rotarian i Przyjaciół w sportowym charakterze.
Data: 2018-09-12
Grudziądz, Łasin
©2010 Twoje-Miasto sp. z o.o.